Solární kolektory

Montáž solárních kolektorů

Solární systémy

Naše firma pro Vás zajistí komplexní služby spojené s výpočtem a montáží solárního systému pro Váš dům či firemní prostory.
Doporučíme Vám ideální montáž solárních systémů, optimální pro Vaše prostory a dle vašich představ. Zajistíme komplexní dodávku, montáž, spuštění i servis solárního systému.

Solární systémy pracují na principu přeměny sluneční energie na teplo, které předávají do teplonosné kapaliny a tuto tepelnou energii je možné dále využít. Oproti ostatním obnovitelným i neobnovitelným zdrojům dokáže dodávat energii téměř zadarmo, bez dalších výrazných provozních nákladů. Na rozdíl od fotovoltaických systémů, které sluneční záření přímo přeměňují na elektřinu s účinností max. 15%, dokážou fototermické systémy (přeměna slunečního záření na teplo) využít až 80% energie ze slunečního záření, celoroční průměrná účinnost včetně zimy bývá cca 50-60%.

 

Typy solárních systémů

Ploché solární kolektory

Ploché sluneční kolektory jsou vhodné pro solární systémy pro přípravu TV, ohřev bazénů a přitápění. Vzhledem ke své jednoduché konstrukci, jsou levnější než trubicové vakuové kolektory, ale jejich účinnost je oproti trubicovým kolektorům nižší, zejména při nízkých venkovních teplotách a snížené intenzitě slunečního záření. Montáž kolektorů na střechu se řeší sadou pro uchycení a propojení, připojení kolektorů sadou pro připojení. Díky použitým materiálům garantují dlouhou životnost a stálost parametrů kolektorů. 

 

Charakteristiky

rám z eloxovaných hliníkových profilů, celoměděný absorbér s vysoce selektivním povrchem Eta plus spojený měděnými trubkami, lyrový abrosbér umožňuje paralelní propojení kolektorů, speciální solární tvrzené sklo (bezpečnostní), vysokou propustnost skla pro sluneční záření.

 

Vakuové trubicové kolektory 

Trubicové vakuové sluneční kolektory jsou vhodné zejména pro solární systémy pro přitápění a přípravu TV. Vzhledem k tomu, že je absorpční vrstva kolektoru chráněna vakuem, mají kolektory velmi malou tepelnou ztrátu a nesnižuje se tedy jejich účinnost při nízkých venkovních teplotách a snížené intenzitě slunečního záření jako u plochých kolektorů. 

 

Přednosti trubicových kolektorů vyniknou zejména: 

  • při nízkých venkovních teplotách,
  • při ohřevu vody na vysokou teplotu,
  • při nízké intenzitě slunečního záření
  • při nepřímém dopadu slun.světla na kolektor(divuzní záření)

 

Pro tyto vlastnosti se trubicové kolektory hodí:

  • pro přitápění s ohřevem vody domácnosti,
  • pro celoroční ohřev bazénu a vody domácnosti,
  • pro ohřev vody na vysokou teplotu

 

Solární sestavy

Při dlouhodobém nedostatku slunečního světla, je zapotřebí kombinace solárního ohřevu s běžnými způsoby ohřevu vody(el.top.tyč, kotel, krb.vložka,...). Nejvýhodnějším a nejběžnějším řešením je vsadit solární zásobník před stávající ohřev vody a učinit z něj předehřev vody. Dohřev je možné provádět již zmíněnými způsoby, a je dosaženo maximálního užitku ze sol.systému s minimálními nároky na regulaci ohřevu vody.

Je samozřejmostí, že dle dispozic a požadavků investora, lze vytvořit mnoho dalších kombinací a zapojení.